RÖPORTAJ

Dr. Tolga Yazıcı

Ayvansaray Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı

Her geçen gün kaliteli eğitimin ne denli önemli olduğunu biraz daha idrak ediyoruz. Ancak ülkemizde kaliteli eğitim hizmeti veren kuruluşların sayısı halen yeterli sayıya ulaşabilmiş değil. Bu durumun nedenleri belli ve alınması gereken çok yol var. Kaliteli eğitim anlayışını benimseyerek ve işini layıkıyla yaparak bu gidişata bir son vermek isteyen sektörün öncüleri de…

 

2016 yılında kurulan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, bilim, sanat ve tasarım üçlüsünü bir arada yeniden yorumlayarak inovasyon ve sürekli gelişimi hedefleyen, dönüşüm ve ilerlemeyi hızlandıracak öncü teknolojileri hayata geçirmeye odaklanmış bir şehir üniversitesi. Kendilerini bir kampüs üniversitesi değil, şehir üniversitesi olarak konumlandırıyorlar. Brand Map’in bu sayısında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Tolga Yazıcı ile üniversitenin faaliyetleri ve eğitim sektörü hakkında söyleştik.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’ni hayata geçirme fikri ne zaman / nasıl ortaya çıktı? Üniversitenin tarihini kısaca anlatır mısınız?

 

İstanbul’un kalbi Tarihi Yarımada’da, Haliç’in kıyısı Balat’taki samimi sokak kampüsü olarak konumlanan üniversitemiz, adını bulunduğu tarihi semtten almaktadır.

 

2016 yılında kurulan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, bilim, sanat ve tasarım üçlüsünü bir arada yeniden yorumlayarak inovasyon ve sürekli gelişimi hedefleyen, dönüşüm ve ilerlemeyi hızlandıracak öncü teknolojileri hayata geçirmeye odaklanmış bir şehir üniversitesidir.

 

Eğitim-öğretim alanındaki çalışmalarımıza üniversitemizin kuruluşundan önce 2009 senesinde Plato Meslek Yüksekokulu ile başladık. Dört ön lisans programı ile başlayan okulumuz; bugün geldiği noktada 42 ön lisans programıyla Türkiye’nin en büyük meslek yüksekokullarından biri haline gelmiştir. Plato Meslek Yüksek Okulu halen üniversitemiz bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

 

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’ni bir eğitim kurumu markası olarak düşünürsek bu markanın marka kimlik özellikleri nelerdir?

 

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi olarak; “Bilim, Sanat ve Tasarımın birlikte yorumlandığı kendi ekolüne ve özgün modeline sahip bir öğretim sistemiyle, hayatın içinde ancak geleceğin peşinden koşan, girişimcilik kültürünü benimsemiş, özgüveni yüksek mezunlar yetiştirmek” hedefindeyiz.

 

Bu sebeple birçok değeri bir potada eritiyoruz. Kültürel mirasımıza sahip çıkıp, geçmişle geleceği birlikte harmanlıyoruz. Öncü teknolojilerle özgün modeller üretiyoruz. Kalite anlayışı içerisinde faaliyet göstererek birey ve grup çalışmasını uyumlu kılıyoruz. 

 

Sanat ve tasarım alanında “Mükemmeliyet Merkezi” olmak, tarihi lokasyon ve kültürel mirası birleştirerek üniversite kavramını bilimsel ve toplumsal değerler üzerine oturtmak bizim önceliğimiz.

Ayvansaray Üniversitesi’nin diğer vakıf üniversitelerinden ayrıldığı noktalar neler?

 

Öğretim kadrosu olarak konusunda uzman, yaptığı işe önem veren, ulusal ve uluslararası söz sahibi öğretim görevlilerimiz ile öğrencilerimize kaliteli bir eğitim sunuyoruz. Bu özellik tüm üniversitelerde zaten olmalı.

 

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin diğer vakıf üniversitelerinden ayıran en önemli özellik her zaman vurguladığım gibi sanat ve tasarım ile bilimi bir araya getirebilme şansı.

 

Biz bir kampüs üniversitesi değil şehir üniversitesiyiz. Bunun öğrencilerimize kattığı çok büyük artıları var. Sosyal açıdan sadece kampüsle sınırlı kalmayarak aynı zamanda şehirle ve tarihle bütünleşiyorsunuz. 35 farklı öğrenci kulübümüz mevcut. Öğrencilerimizin hayatı dolu dolu yaşamaları için sosyal aktivitelerimize her daim ağırlık veriyoruz.

 

 

Üniversitenizde şu anda hangi bölümler bulunuyor? En çok hangi bölümler ilgi görüyor? Bunu neye bağlıyorsunuz?

 

Bu yıl üç lisans programı açıyoruz. Açtığımız tüm programlarda ve bölümlerde iddialıyız. Hiçbir program için ayırım yapmaksızın hepsinde kaliteli bir eğitim vermenin ve öğrencilerimizin geleceğini inşa etmenin çabası içindeyiz. Bu nedenle bütün programlarımız ilgi görüyor. Her yıl hedeflediğimiz doluluk oranının üzerine çıkıyoruz.

 

Üniversitemiz bünyesindeki Plato Meslek Yüksekokulu; büyük emeklerle kurulan ve özveriyle ileriye taşınmış bir eğitim- öğretim kurumu. 2009 senesinde dört ön lisans programı ile başlayan yolculuğumuz, bugün geldiği noktada 42 ön lisans programıyla Türkiye’nin en büyük meslek yüksekokullarından biri haline gelmiştir.

Bölümlerinizi ve öğrenci sayınızı öğrenebilir miyiz?

 

Lisans olarak üç bölümle yola çıkıyoruz; İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Grafik Tasarım.

 

Uçak Teknolojisi’nden Dış Ticaret’e, Adalet’ten Endüstri Ürünleri Tasarımı’na ve Sağlık programlarına kadar çok geniş bir yelpazede eğitim veriyoruz. 42 ön lisans programımız ve aktif olarak 4.559 öğrencimiz mevcut.

 

Son olarak İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı ve aynı zamanda bir akademisyen olarak öğrencilere önerilerinizi dinlemek isteriz?

 

Eğitim başarıya giden yolun, sevilen işi yaparak üretime katkıda bulunmanın ve mutlu vatandaş olmanın anahtarıdır. Bunu için hayal dünyalarını geniş tutmalarını ve hedeflerine ulaşmak için mutlaka çok çalışmalarını ve asla yılmamalarını öneririm. Ne mutlu bizlere ki, eğitim sayesinde, gençlerimizi; ayakları yere sağlam basan, daha iyiyi ve daha fazlasını öğrenmek için yılmadan çalışan kişilere dönüştürmekte büyük bir payımız var. Yıllar sonra geriye baktığımızda, mezun ettiğimiz öğrencilerimizi, dünyanın dört bir yanında, sevdikleri işi iyi yapıyor olduklarını görmek bizim için en büyük mutluluk kaynağı olacaktır.

  • White YouTube Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Twitter Clean

© 2017  BrandMap

Cihangir Mah. Yeni Yuva Sok. No.18 K.2 D.3 Beyoğlu İstanbul 

T.0212 973 7375 

kullanım Koşulları

Güvenlik Ödeme ve Teslimat 

Üyelik Sözleşmesi