RÖPORTAJ

Evrim Aras / Aras Kargo CEO

CEO Evrim Aras nasıl biridir? Aras Kargo yolcuğunu da katarak anlatabilir misiniz?

 İnsanın kendini anlatmaya çalışmasının zor olduğuna inananlardanım. Her şeyden önce iyi bir insan ve iyi bir anne olmak için çaba gösteren, ardından da yaşadığı topluma değer yaratmayı hedefleyen birisiyim…

Geçmişe dönüp de ilk gençlik yıllarıma gidecek olursak; İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldum. Üniversiteyi bitirdiğimde kendi kanatlarımla uçmak, kendi ekmeğimi kazanmak istedim. Babamın torpili olmadan iş aradım ve buldum. Bir televizyon kanalında çalışmaya başladım. Tabii o dönemler, ekonomik krizin çok ağır yaşandığı zamanlardı ve daha yeni başladığımdan tecrübem gereği doğal olarak ilk işten çıkarılanlardan biri ben oldum. İş bulmakta zorlandığımı gören babamın teklifiyle birlikte, benim için de Aras Kargo dönemi başlamış oldu.

Aras Kargo’nun mutfağında yetiştim diyebilirim. Hemen hemen her bölümde çalıştım. İlk önce  dokuz aylık oryantasyonun ardından Okmeydanı’nda şube görevlisi oldum. Hasanpaşa Şubesi’nde yönetmen yardımcısı,  Marmara Bölgesi’nde ise müşteri hizmetlerinde çalıştım. Aras Kargo’nun neredeyse  tüm bölümlerinde görev alarak işin mutfağını öğrenme şansına eriştim.

 

Babamı zar zor ikna ederek Aras Kargo’da Halkla İlişkiler departmanını kurduğum dönem 2003 yılıydı. Bu departmanın kurulmasıyla birlikte, kurumsal kimlik çalışmalarını da başlatarak, kurumsallaşmanın ilk adımlarını atmaya başladık.  Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, ardından da İnsan Kaynaklıklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım.

Hayatımdaki dönüm noktalarından biri; kurucumuzun, babamın rahatsızlandığı dönem oldu. Onun hastalanmasıyla birlikte, Temmuz 2007’de genel müdürlük görevini üstlendim. Babamı kaybettiğimiz 2008 yılında ise Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı oldum. Bir başka deyişle, babamın vefatıyla birlikte,  bir işadamının kızıyken, bir şirketin patronu olmayı öğrendim. Kurucumuzun rahatsızlığı zamanında doğan lider boşluğu ile şirketimiz de sıkıntılı bir sürece girdi.

 

Şirketin başına geçtiğimde 28 yaşında ve  kucağında küçük çocuğuyla  genç bir anneydim. 250 milyon TL borcun üzerine bir de, 145 milyon TL vergi borcu ile karşı karşıyaydım. Kasada ise sadece 4 bin TL para vardı. Yani arabalara mazot koyacak, tekerlek döndürecek kadar bile sermaye yoktu. O günler için  “hayatımın en zor günleriydi” diyebilirim… 

 

Bu günlere gelmek, çok  kolay olmadı. Borçları ertelemek için daha çok borçlandım. Her şeyin başı çalışanlarımızdı. Hemen sahaya indim, çalışanlarımızla konuştum, maddi tabloyu anlattım, onlardan desteklerini istedim. Bu zor günleri ancak onlarla birlikte aşabileceğimizi dile getirdim. Bu zorlu koşullarda, dar gelirle yaşam mücadelesi veren emekçilerin tek tek gözlerinin içine bakıp, ellerini sıkarak güvenlerini istedim. Sağ olsunlar, açık sözlülüğüme, dürüstlüğüme inandılar, bana güvendiler. Borcum borçtu, hepsini de kuruşuna kadar kendilerine ödedim ama o zaman onların da yaptıkları fedakarlığı unutamam.

 

Bu süreçte kurumsallaşma çalışmalarına hız verdik. Aile anayasamızı oluşturduk, bağımsız yönetim kurulu üyeleri atadık ve iş arkadaşlarımla birlikte birçok projeyi hayata geçirdik.

 

Aras Kargo yakaladığı hızlı büyüme ivmesiyle birlikte bugün 13 Bölge Müdürlüğü, 28 Transfer Merkezi, 825 şube, 3.320 araçlık filosu ve 12 bin çalışanıyla Türkiye’de sektöre yön veren bir kurum haline geldi. 2014-2015 yıllarında toplam 100 milyon TL yatırım yapan bir şirketiz. 100 yıllık bir şirket olma vizyonuyla attığımız doğru adımlar, yurtdışındaki yatırımcıların da dikkatini çekti ve Avrupa’nın sektöründe en güçlü markalarından biri olan Austrian Post ile ortak olduk. 2014 yılında 5 milyon TL yatırımla elektrikli araç filosunu 39’a çıkardık ve şu an Türkiye’nin en büyük yüzde 100 elektrikli ticari araç filosuna sahip kurumuz. Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlenmesi İlkeleri’ne (WEPs) imza atan, ilk Türk kargo şirketiyiz.

 

CEO Evrim Aras’ın bir günü nasıl geçiyor?

Sabah saat 06.45 sularında uyanıyorum. Eğer keyfim ve enerjim yerindeyse güne dans ederek başlıyorum. Enerjim düşük ise frekansımı yükseltecek müzikler dinliyorum. Hava durumuna göre açık havada ya da evde hoca eşliğinde iki gün pilates, üç gün dinamik spor yapıyorum. Oğlum Aras ile birlikte kahvaltı etmeye özen gösteriyorum. Ardından da mesai başlıyor.

 

Mesai saatleri içinde, ajandam toplantı ağırlıklı oluyor genelde. Ay içerisinde mutlaka saha ziyaretleri yapmaya, bölge müdürlüklerimizi, transfer merkezlerini ve şubelerimizi ziyaret etmeye özen gösteriyorum.  

Hafta sonlarını ise oğlumla ve arkadaşlarımla birlikte planlıyorum.

 

Kitap okumak benim için vazgeçilmez. Özellikle kişisel gelişim kitaplarını tercih ediyorum, kişisel gelişimin insanın hem kendisini hem de etrafını geliştirmesinde oldukça önemli rol oynadığına inanıyorum.

Hayatın temposu içinde, yoğun geçen günlerimi mutlaka meditasyon yaparak ve sakinleşerek sonlandırıyorum.

 

Anne Evrim Aras

 

Anne Evrim nasıl biri? Çocuğunuzla birlikte neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz? Anne olmak yöneticiliğinizi nasıl besliyor?

11 yaşında Aras isminde bir oğlum var. Aras benim en büyük hazinem, en büyük şansım. Hem aramız çok iyi hem de ben de ondan,  en az onun benden öğrendiği kadar çok şey öğreniyorum. Sevginin, paylaşmanın en güzel hali evlat.

 

Yönetim kurulu başkanlığını ilk devraldığımda Aras çok küçük olmasına rağmen 7/ 24 çalışyordum. Çünkü bir sistem kuruyorduk. Artık sistem oturdu, işi profesyonellere devrettiğim için daha rahatım, ofis bağımlısı olmadan çalışabiliyorum. Çocuğuma daha çok vakit ayırabiliyorum. İş temposundaki yoğunluğu, Aras’a yansıtmamaya özen gösteriyor, ona ayırdığım vakitlerden fedakarlık yapmak yerine, işlerimi Aras’a göre organize etmeyi tercih ediyorum. Zaman zaman zorlansam da, Aras’ın enerjisinin bana yansıdığını görmek, onunla birlikte daha da neşeli bir insan olmayı başarabilmek iş yaşantımdaki performansıma da çok daha olumlu yansıyor. Dengede olmayı öğreniyorum. Kendim sağlıklı olacağım, kendimi geliştireceğim ki etrafa faydalı olayım.

 

Doğaya aşık bir oğlum var. Her ikimiz de doğada olmayı, farklı yerler keşfetmeyi, seyahat etmeyi çok seviyoruz. Doğa ile iç içe güzel bir arkadaşlığımız var. Mümkün olduğunca boş vakitlerimizde kendimizi doğanın kucağına bırakıyor, birlikte at biniyor, yüzüyoruz.  Aslında biz Aras’la birlikte hayatı paylaşıyoruz. Canım bir şey istiyorsa, Aras’a “yapalım mı?” diyorum, onun da canı isterse beraber yapıyoruz.

 

Sanatçı Evrim Aras

 

Bize müzisyen yönünüzden bahsedebilir misiniz? Şarkı söylerken kendini nasıl hissediyorsunuz?

Şarkı söylemenin işinize olumlu katkıları oluyor mu?  Strateji geliştirmede müziğin nasıl faydasını görüyorsunuz?

Küçük bir çocukken en büyük hayalim, şarkıcı olmaktı. Annem de bu hayalde beni yalnız bırakmadı ve onun sayesinde gizlice çalışarak Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazandım. Ancak babam Celal Aras’la hayallerimiz örtüşmedi ve konservatuara gitmemi istemedi.

 

Babam, “İnsan hayalleri kadardır” derdi hep. Ben de profesyonel bir müzisyen olamasam da müzik hayatımdan hiç eksik olmadı. Hala çello çalmaya çalışıyorum ve fırsat buldukça şarkı söylüyorum.

 

Arkadaşlarım arasında, dost gruplarında, bazı şirket etkinliklerimizde şarkı söylediğim, sahneye çıktığım oluyor. En son iş dünyasının tanınmış CEO’larının katıldığı “CEO’lar Sahnede” etkinliğine grubun solisti olarak katıldım. Hatta CEO Band üyesi olarak Vodafone FreeZone 17. Liselerarası Müzik Yarışması etkinliğinde Yılın Müzisyen İş İnsanı Ödülü’nü aldım.

 

Şarkı söylemek benim için içimi mutlulukla dolduran ve yüksek konsantrasyon sağlayan bir terapi yöntemi gibi…

 

Özellikle aklımı dolduran düşünceler sırasında, dudaklarımdan dökülen bir melodi varsa, bu,  düşüncelerimle ilgili bir karar aşamasına yaklaştığımın ipuçlarını verir…

 

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras hakkında:

1979 Ankara doğumlu. O.D.T.Ü. Geliştirme Vakfı Özel Lisesi’nden sonra İstanbul Eyüboğlu Koleji’ni bitirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü’nden 2001’de mezun oldu. 2001 yılından bu yana Aras Kargo’da  Şube personeli, Şube Yönetmen Yardımcısı, Marmara Bölgesi Müşteri Hizmetleri temsilcisi, Halkla İlişkiler sorumlusu, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İnsan Kaynaklıklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak da görev yapan Aras, Temmuz 2007 tarihinde Genel Müdürlük görevini  yürütmeye başladı. 2008-2013 yılları arasında Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Evrim Aras 2013 yılı itibariyle görevine Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su unvanı ile devam etmektedir.

Bir erkek çocuk annesi olan Evrim ARAS, TOBB Kadın girişimciler Kurulu Başkanı, KAGİDER ve TÜSİAD üyesidir. Aras 2015 yılında, IAIR Global Economy ve Sustainability (Küresel Ekonomi ve Sürdürülebilirlik) organizasyonu tarafından,  2015 yılının özel kategorisi Woman of the Year (Yılın Kadını) ödülüne layık bulundu.

  • White YouTube Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Twitter Clean

© 2017  BrandMap

Cihangir Mah. Yeni Yuva Sok. No.18 K.2 D.3 Beyoğlu İstanbul 

T.0212 973 7375 

kullanım Koşulları

Güvenlik Ödeme ve Teslimat 

Üyelik Sözleşmesi